Każdy z nas przynajmniej choć raz znalazł się w sytuacji, w której zabrakło mu pieniędzy. Nigdy bowiem nie wiemy, co przyniesie nam los. Czy niespodziewanie nie popsuje nam się samochód, który trzeba szybko naprawić, czy nie wyniknie potrzeba związana z natychmiastową koniecznością umówienia się na wizytę u stomatologa. Nasz świat obraca się wokół pieniędzy i choć pieniądze szczęścia nie dają – w myśl staropolskiego przysłowia, z pewnością niebywale ułatwiają życie. Bez wątpienia problem pojawia się w momencie, gdy ich brakuje. Gdy nie możemy za ich pośrednictwem zaspokoić podstawowych potrzeb. Z pomocą przychodzą nam kredyty gotówkowe oraz tak zwane chwilówki. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczając 300 złotych na miesiąc, będziemy musieli oddać większą sumę pieniędzy w kolejnym miesiącu, w którym również zabraknie nam pieniędzy do ostatniego.

Takie działanie jest niestety błędnym kołem. Jeśli raz zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, już zawsze będzie brakowało nam pieniędzy na podstawowe wydatki. Oczywiście w nieprzewidzianych sytuacjach jest to nieuniknione, jednak w takiej sytuacji starajmy się korzystać z oferty banków, a nie punktów finansowych. Banki, w przeciwieństwie do punktów finansowych obowiązuje ustawa bankowa. Te instytucje są zobligowane do przestrzegania przepisów ustawy. Banki mają m.in. ustalone dopuszczalne oprocentowanie w skali roku.

Firmy finansowe z kolei potrafią te przepisy obejść i narzucać odsetki, które kilkukrotnie przewyższają rzeczywistą kwotę pożyczki.