Planowanie wydatków

Często zastanawiamy się nad tym, jak to możliwe, że osoby zarabiające mniej pieniędzy od nas tuż przed wypłatą mają ich zdecydowanie więcej od nas. Nic bardziej prostego. Wystarczy odpowiednie gospodarowanie pieniędzmi. Ale co to właściwie oznacza? Oznacza to, że pieniędzmi należy gospodarować z rozwagą. Przede wszystkim należy rozplanować swoją wypłatę.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, ile zarabiamy i jakie są nasze stałe wydatki miesięczne. Dzięki temu będzie nam również zdecydowanie łatwiej rozplanować pozostałą część pieniędzy. Zastanówmy się, ile wydajemy na rachunki, utrzymanie domu, utrzymanie samochodu, jedzenie oraz przedmioty codziennego użytku. Zsumujmy te wartości, a otrzymaną kwotę odejmijmy od naszej pensji. Kwota, która nam pozostała, to pieniądze tzw.

„wolne”. W pierwszej kolejności, z wolnych pieniędzy powinniśmy pewną część odłożyć na konto oszczędnościowe. Najlepiej, jeśli co miesiąc będziemy odkładali równą sumę pieniędzy, którą sobie założyliśmy. Nie odkładajmy mniej, ponieważ taki mechanizm może doprowadzić do tego, że odwykniemy od oszczędzania, które jest niezwykle istotne w rozsądnym gospodarowaniu pieniędzmi. Gdy już odłożymy zaplanowaną sumę, pozostaje nam kwota, którą możemy wydać na przyjemności czy innego rodzaju wydatki nieplanowane.

Pamiętajmy jednak o tym, że kwoty przeznaczonej na inne wydatki nie musimy wydać w całości. Suma, która pozostanie nam na koniec miesiąca, powinna trafić na konto oszczędnościowe, ponieważ nowy miesiąc rozpoczynamy z nową pulą pieniędzy, które trzeba rozplanować wedle wcześniej ustalonego schematu.