Z finansów należy korzystać z głową. Owszem, zarobione przez nas pieniądze są naszą własnością, jednak aby dawały nam one pełnię szczęścia i satysfakcji, powinny być rozporządzane mądrze. Jedną z ważniejszych kwestii odnoszących się do racjonalnego korzystania z finansów jest oszczędzanie.

Ważne jest przede wszystkim to, aby było ono regularne. Powinniśmy ustalić, jaką kwotę jesteśmy w stanie odkładać w miesiącu. Nie ma znaczenia, czy będzie to 50 złotych, 100 złotych, czy 500 złotych.

Ważne, żeby ustaloną kwotę odkładać w każdym miesiącu. Z biegiem czasu oszczędzanie w taki sposób stanie się naszym nawykiem i ustaloną sumę pieniędzy będziemy przelewali na konto oszczędnościowe automatycznie, dokładnie w taki sam sposób, w jaki płacimy rachunki za czynsz, gaz, czy prąd. Jeśli trudno jest nam jednorazowo przelać dużą kwotę pieniędzy na konto oszczędnościowe, możemy skorzystać z automatycznego oszczędzania.

To system, który funkcjonuje w większości banków. Polega on na tym, że po każdej płatności kartą w sklepie lub po każdym dokonaniu przelewu internetowego, z naszego konta zabierana jest ustalona, niewielka kwota pieniędzy (np. 5,00 złotych), która jest przelewana na nasze konto oszczędnościowe.

W przypadku, gdy w miesiącu dokonujemy pięć przelewów internetowych i dziesięć płatności kartą, przy założeniu regularnego oszczędzania 5,00 złotych, nasze konto w miesiącu wzbogaci dość imponująca kwota 75,00 złotych. Warto zaznaczyć, że w ciągu roku jest to 900,00 złotych, które można ciekawie zainwestować.