Viem.pl - portal finansowy

Wszystko jest dla ludzi – również kredyty, pod warunkiem, że korzysta się z nich z głową. Życie jest nieprzewidywalne, tak samo jak nieprzewidywalna może okazać się nagła konieczność posiadania większej gotówki. Kredyt gotówkowy może okazać się niezbędny, jednak zanim go weźmiemy, powinniśmy kilkukrotnie zastanowić się nad tym, czy jest to jedyne i właściwe rozwiązanie.

Jeśli nie musimy naprawić samochodu w tym konkretnym miesiącu, w którym nam się popsuł, być może warto poczekać do następnego. Odmówić sobie kilku przyjemności i zainwestować w naprawę, rezygnując z wzięcia kredytu. Jeśli jednak nieoczekiwanie musimy udać się do dentysty na ekstrakcję zęba, któremu towarzyszy ból, oczywiście nie powinniśmy zwlekać.

W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do wzięcia pożyczki. Jednak przed wzięciem kredytu lub pożyczki, powinniśmy zorientować się w ofertach poszczególnych banków. W przypadku, gdy mamy nagłą sytuację, oczywiście sprawdzanie każdego banku będzie niemożliwe, jednak warto dowiedzieć się, jakie są stopy oprocentowania przynajmniej w trzech bankach.

Ta wiedza pozwoli nam na oszacowanie, czy oferta banku, z której chcemy skorzystać jest atrakcyjna, a przynajmniej czy jest na standardowym poziomie. Bezwzględnie starajmy się unikać punktów finansowych i kredytowych, które kuszą „darmowymi kredytami”. Musimy uświadomić sobie, że kredyty nie są za darmo, a punkty kredytowe zarabiają w szczególności na niewiedzy kredytobiorców.

Zaciągając pożyczkę lub kredyt, zawsze czytajmy warunki umowy – nawet klauzule napisane drobnym druczkiem.