Jak mądrze korzystać z finansów?

Podziwiamy tych, którzy wydatkują pieniądze w taki sposób, że jeszcze sporą im zostaje. Zastanawiamy się jak oni to robią. Podpowiadamy wam, jak mądrze korzystać z finansów, aby je wydawać i mieć. W pierwszej kolejności powinniśmy uświadomić sobie, ile zarabiamy.

Często bowiem wiemy, ile wpływa na nasze konto, ale mamy trudność z oszacowaniem rzeczywistej wartości wypłaty. Nie potrafimy oszacować, ile pieniędzy na co możemy wydać. Powinniśmy rozłożyć naszą wypłatę na czynniki pierwsze. Na samym początku musimy zastanowić się nad tym, ile wydajemy na rachunki – czynsz, prąd, gaz.

Następnie powinniśmy się zastanowić, jakie mamy wydatki regularne, np. doładowanie telefonu, tankowanie paliwa etc. Kolejna kwestia to pieniądze niezbędne do życia. Tutaj powinniśmy oszacować, ile potrzebujemy na jedzenie oraz przedmioty codziennego użytku, np.

pastę do zębów, szampon, golarki, płatki kosmetyczne etc. Po zsumowaniu tych wszystkich wydatków i odjęciu sumy od naszej wypłaty pozostają nam pieniądze, które przeznaczamy na przyjemności i nieplanowane wydatki. Warto jednak z tej sumy odjąć pewną kwotę, którą przelejemy na konto oszczędnościowe. Pozostała kwota pieniędzy przeznaczona na przyjemności i nieplanowane wydatki również powinna zostać rozplanowana.

Powinniśmy zastanowić się, czego potrzebujemy w danym miesiącu – nowej koszuli, oprawek okularów czy spodni. Zastanówmy się, na jaką przyjemność chcemy sobie pozwolić – czy będzie to seans w kinie, nowa książka, czy może koncert. I najważniejsze – starajmy się postępować według ustalonego harmonogramu wydatkowania pieniędzy i nie ulegajmy pokusom. Jeśli czegoś nie było wcześniej na naszej kartce „przyjemności do zrealizowania”, nie ulegajmy jej, jeśli faktycznie nie jest ona bardzo istotna.