Jak korzystać z finansów

Niezależnie od tego, czy zarabiamy powyżej średniej krajowej czy poniżej, do własnych finansów powinniśmy podchodzić z rozwagą. Najważniejsze jest to, aby korzystać z nich z głową, a więc w pełni racjonalnie. Aby mogło być to możliwe, musimy być świadomi wartości pieniądza i wartości własnej pensji. Musimy oszacować, ile jesteśmy w stanie kupić za zarobione pieniądze, a na co nie możemy sobie pozwolić, ponieważ mamy za mało funduszy. Powinniśmy starać się rozplanowywać swoją pensję.

W pierwszej kolejności powinniśmy opłacić niezwykle istotne rachunki i bieżące wydatki. Musimy zastanowić się, ile miesięcznie kosztuje nas przysłowiowe „życie”. Często nie zdajemy sobie z tego bowiem sprawy. Wydajemy pieniądze automatycznie, np. na kolejną kawę na mieście myśląc, że to tylko 5 złotych.

Tak naprawdę jest to zdecydowanie większa suma, o której nie mamy pojęcia. Przecież nie zliczamy wypitych kaw i wydanych na nie pieniędzy. A czy nie prościej i zdecydowanie ekonomiczniej byłoby pić kawę w domu lub przygotowywać jej w domu i zabierać ze sobą w kubku termicznym? Oczywiście, może więc warto spróbować? Kiedy odmówimy sobie kawy na mieście, starajmy się wrzucać codziennie 5 złotych do skarbonki. Z pewnością będziemy zdumieni, ile zdołaliśmy zaoszczędzić. Odmówić sobie tej drobnej przyjemności będzie zdecydowanie łatwiej, gdy wyznaczymy sobie cel np.

za cztery miesiące kupię nową torebkę skórzaną lub nową grę na PlayStation. Pieniądze ze skarbonki są pieniędzmi uzbieranymi dzięki naszym wyrzeczeniom, więc warto je wydać na przyjemność, która skłoni nas do dalszego racjonalnego korzystania z finansów.