Dlaczego wciąż nie mamy pieniędzy?

Często narzekamy, że nie mamy pieniędzy, pomimo tego, że zarabiamy średnią krajową. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego przed ostatnim nasze konto świeci pustkami, a my z utęsknieniem czekamy na dzień wypłaty? Dzieje się tak dlatego, że niewłaściwie gospodarujemy pieniędzmi.

Zarabiając średnią krajową powinno być nas stać na opłacenie rachunków, utrzymanie samochodu, zakup dobrej jakości jedzenia i niezbędnych przedmiotów użytku codziennego. Dodatkowo z takiej wysokości pensji powinna nam pozostawać również pewna suma pieniędzy, którą możemy odłożyć na czarną godzinę.

Dlaczego więc wciąż brakuje nam pieniędzy? Prawdopodobnie dlatego, że żyjemy na poziomie przewyższającym nasze możliwości finansowe. Prawdopodobnie wydajemy pieniądze na przedmioty, które nie są nam do niczego potrzebne.

Nie jesteśmy odporni na reklamy. Kupujemy pod wpływem chwili i emocji.

Kupujemy, ponieważ pewna rzecz nam się podoba, a nie dlatego, że jest nam niezbędna. Nie zastanawiamy się nad tym, co kupujemy i ile wydajemy pieniędzy.

Dodatkowo płacąc wyłącznie kartą debetową lub kredytową nie kontrolujemy swoich wydatków. Nie jesteśmy w stanie bowiem zapamiętać wszystkich transakcji, których w ciągu dnia dokonujemy nawet kilka.

Aby uniknąć sytuacji, w której nasze konto przed wypłatą jest zupełnie puste, powinniśmy nauczyć się mądrze wydawać pieniądze i kontrolować swoje wydatki. Starajmy się robić listę zakupów i niezbędnych wydatków, i trzymajmy się tej listy wchodząc do sklepu, którego półki z produktami kuszą nas naprawdę niebywałymi okazjami.